تبلیغات
گامی در آموزش - آزمایش سقوط آزاد گالیلهارسطو فیلسوف غربی عقیده داشت که اجسام سبک آهسته تر از اجسام سنگین فرو می افتند  
گالیله،فیزیکدان و منجم معروف ایتالیایی حدود 400سال پیش(1564-1642میلادی)در بالای رج پیزا در ایتالیا در سال 1589،آزمایشی را به همراه دانشجویانش انجام دادبه این ترتیب که اجسام سنگین و سبک(یک گلوله چوبی و یک گلوله چدنی)با جرم ها و شکل های مختلف را از بالای برج،با هم به طرف پایین رها کرد،ولی باکمال تعجب مشاهده کردند که همه آنها باهم به زمین رسیدند.

گالیله که استاد کرسی ریاضیات در دانشگاه پیزا بود،به این ترتیب این نظر ارسطو را زیر سوال برد و با آزمایش در برج کج پیزا،مردود بودن آن را به همه نشان داد.رد کردن نظریات ارسطو،ممکن بودبه قیمت از دست دادن شغلش تمام شود.
ولی گالیله با جسارت و شجاعت کامل این کار را انجام داد و به همگان فهماند که انسان عاقل باید همواره در زندگی چشم های خود را باز کند و نگاه کند که"خود نظریه چیست؟"نه آنکه "گوینده نظریه کیست؟"
گالیله ازاین آزمایش نتیجه گرفت که سقوط آزاد به جرم و شکل و وزن و چگالی اجسام بستگی ندارد،بلکه اگر همه اجسام مختلف (مثلاً یک پر 2 گرمی و یک جسم 50 کیلو گرمی)را باهم از ارتفاعی رها کنیم،باهم به زمین میرسند(البته اگر مقاومت هوا ناچیز باشد.یا اینکه آزمایش در خلاء انجام شود)
علی رغم اینکه انسان فکر می کند که جسم سنگین تر باید زودتر به زمین برسد.
این آزمایش زیبا در کره ماه،توسط فضانوردان آپلو 11 در ماه ژوئیه سال 1969 میلادی انجام شد(در کره ماه هوا وجود ندارد)و صحت آن مجدداً به اثبات رسید.
گالیله معتقد بود که :"هر نوع تغییری در جهان ناشی از حرکت جزیی اتم هاست." او ثبت کرد که عالم کائنات مبتنی بر علم ریاضی می باشد.
"ورنر هایزنبرگ" فیزیکدان نابغه معاصر (1976-1901م)نیز نظر گالیله را به نحوی تایید می کند،او می نویسد:"ما مجبوریم از طبیعت با زبان ریاضی بازجوئی کنیم؛زیرا وی زبان دیگری
نمی داندو تنها با این زبان می توان پاسخی مناسب دریافت داشت."

هایزنبرگ که در سال 1356 هجری شمسی وفات یافته است،عقیده داشت که: "سنگ زیرین ساختمان ماده و زیربنای ساختار جهان،واقعاً مادی نیست."
برای دیدن ویدئوی پرتاب یک پر و چکش در کره ماه و رسیدن همزمان آن ها به سطح ماه، فیلم زیر را دانلود کنید.


تاریخ : سه شنبه 7 دی 1395 | 09:07 ب.ظ | نویسنده : نساء قاسمی | نظرات

  • paper | فـــایل زون | ســـه صفر هشتاد
  • کد نمایش افراد آنلاین
  • پارس تولز ابزار وب